subota, 18. rujna 2010.



                                     PREHRANA
Kućni ljubimci nekad su se hranili sirovom hranom, ostacima hrane obitelji u kojima su živjeli ili hranom kuhanom posebno za njih. Danas većina ljubimaca jede gotovu, industrijsku hranu pripremljenu posebno za njih. Je li to najbolji izbor?

Kako je proizvodnja hrane za kućne ljubimce te općenito lijekova, igračaka, nastambi i opreme ozbiljan biznis koji zgrće ogromnu lovu, jasno je da je do pravih informacija teško doći. No ako uzmemo u obzir da se istraživanja ljudskog zdravlja i bolesti provode stoljećima, a još uvijek na velik postotak pitanja nemamo odgovore, teško da ćemo i na pitanje kako je najbolje hraniti psa naći egzaktan odgovor.

Dok nas veterinari, proizvođači i prodavači pseće hrane uvjeravaju da je upravo industrijski pripremljena hrana (najčešće suha i iz konzerve) najbolja prehrana za našeg psa, nisu rijetki ni napisi o tome kako upravo zbog takve hrane psi imaju zdravstvenih problema.

Ono što je vjerojatno blizu istine jest da nije nužno psa hraniti isključivo najskupljom hranom jer je to ozbiljna stavka u obiteljskom budžetu. Ne želimo reći da industrijski pripremljena hrana nije dobra, no vjerojatno ipak nije nužna samo najskuplja hrana da bismo imali sretnog ljubimca koji će dugo živjeti. Ne treba zanemariti ni druge faktore, među kojima je najvažnije koliko se pas kreće na otvorenom i kakav mu je 'životni stil'.

No ako ne možemo sebi pomoći, nego se moramo pomiriti s time da je to cijena koju plaćamo za neke druge povlastice suvremenog svijeta, ne bismo trebali dizati paniku ni ako naš pas ne jede organski uzgojenu i nezagađenu hranu koja je toliko skupa i nedostupna da je ne možemo ni sebi priuštiti.

Još 1995. u British Journal of Small Animal Practice (britanski magazin veterinara za male životinje) objavljen je ozbiljan članak koji govori o tome da industrijski prerađena hrana oštećuje pseći imunološki sistem i dovodi do bolesti jetre, bubrega, srca, dijabetesa, malignih i drugih oboljenja.
 
Kuhana ili gotova hrana ?
Nagovaranje psa da jede iz ruke dovest će do razmaženosti i krajnje izbirljivosti koja vam može ozbiljno poremetiti život

Nasuprot istraživanjima koja govore u prilog kuhanoj i sirovoj hrani, postoje i istraživanja koja financiraju proizvođači pseće hrane, a koja govore upravo o tome da pseća hrana pogoduje njihovom zdravlju.

Kako se onda snaći u kontradiktornim podacima? Slijedom umjerenog pristupa vjerojatno je najbolji izbor hraniti psa djelomično kvalitetnom industrijski pripremljenom hranom, djelomično kuhanom hranom te mu ponekad dati i sirovo meso i kost (šuplje kosti ga mogu ozlijediti). S kostima ne treba pretjerivati, a pas u osnovi nije kostojed, nego mesojed.

Ako odlučite psu davati kod kuće pripremljenu hranu, treba znati da je pseći probavni sustav različit od ljudskog te da psi NIKAKO ne bi smjeli jesti šećer (nemaju enzim koji ga prerađuje pa se šećeri talože u mišićima i oštećuju ih) kao ni ostale slatkiše, drugu hranu koja napuhuje, ali i dosta druge ljudske hrane. Najvažnije je znati da je ljudska hrana previše začinjena za pse, prije svega preslana.

Psu najviše gode kuhana piletina, puretina, janjetina, pa i kuhana riba bez kosti, a najpoželjniji dodatak je riža. Psu neće škoditi vitamini koje će povremeno dobivati iz voća i povrća (neki psi odbijaju sve što nije meso). Povremeno kuhanje pilećih ili purećih vratova kao tvrde hrane, tvrde mnogi, odlična je prevencija protiv upaljenih analnih žlijezda. Svaka masna hrana nije dobra za pse, pa čak i kad im dajete juhu, treba voditi računa da ona bude nemasna i gotovo neslana.
 

Sve u svemu, ne bi trebalo vjerovati ni svemu što govore reklame ni dizati paniku, nego se osloniti na to da, ako je pas uglavnom zdrav, veseo, razigran, nema problema s kožom, probavom i težinom, vjerojatno ima zadovoljavajuću prehranu. 

Hrana štetna psima 
  
Dobar dio hrane koju jedemo potencijalno je opasan za ljubimce. Stoga je najbolje držati se isključivo hrane za ljubimce i prehrane koju je preporučio veterinar. Donosimo vam stoga popis nekih namirnica koje mogu biti izrazio opasne za vašeg ljubimca 
  •  Orašasti plodovi 
Orasi su posebno otrovni, a simptomi trovanja mogu biti povraćanje, paraliza, pa čak i smrt. Samo 12 sati nakon konzumiranja oraha, ljubimci počinju razvijati simptome kao što je gubljenje ravnoteže, povraćanje, povišena temperatura i lupanje srca. Ti simptomi mogu biti čak i gori ako pas pojede malo čokolade s orasima, što pak može rezultirati zatajenjem bubrega i na kraju smrću.  
  • Čokolada

Čokolada sadrži teobromin koji u većim količinama može biti smrtonosan za životinje. Tamna čokolada i ona za kuhanje su posebno opasne. Kockica čokolade je dovoljna da se vaš ljubimac razboli, a teobromin djeluje na način da kod životinja izaziva nepravilan rad srca, što može dovesti do smrti ukoliko je životinja previše aktivna.
  •   Slatkiši
Slatkiši koji sadrže ksilitol, uobičajeni zaslađivač koji se nalazi u nekim dijetnim proizvodima, mogu uzrokovati nagli pad šećera u krvi, gubitak koordinacije i napadaje. Ukoliko joj se ne pruži pomoć, životinja može umrijeti.

  • Kofein
Kava, čaj i proizvodi koji sadrže kofein stimuliraju centralni živčani sustav i srce, zbog čega dolazi do nemira i znatnog pogoršanja općeg stanja organizma, ali nažalost i smrti ukoliko je životinja konzumirala veću količinu.
 
 
  • Grožđice i grožđe
Kod pasa konzumiranje grožđa i grožđica može dovesti do zatajenja bubrega, a čak i mala porcija grožđica može biti smrtonosna. Još je gore što otrovne tvari iz grožđa podliježu kumulativnom efektu, što znači da se, ako pas jede redovito jednu ili dvije grožđice ili bobicu grožđa, toksini talože u njegovom organizmu i s vremenom dosegnu smrtonosnu razinu.

  • Luk
Luk je jako otrovan za ljubimce jer uništava crvene krvne stanice i dolazi od anemije, slabosti i problema s disanjem.

  • Pivo
Alkoholna pića mogu uzrokovati oštećenja jetre i mozga kod životinja, jednako kao i kod ljudi. No, budući da su životinje manje od nas, ti simptomi su daleko gori. Što je životinja manja, to je gora situacija, pa čak i mala količina alkohola može uzrokovati povraćanje i oštećenje jetre ili mozga.
   

1 komentar:

  1. Deklaracija na hrani za pse od presudne je važnosti kod odabira industrijskog proizvoda. Stoga je prvi korak ka pravilnom odabiru hrane za psa, razumijevanje sadržaja deklaracije. hrana za pse

    OdgovoriIzbriši